Blog

Třídící tác

19. 4. 2022
Třídění je způsob, který dětem umožňuje pochopit svět kolem nás. Pomocí Montessori třídicího podnosu se dítě učí uspořádávat a třídit předměty. Třídění také zlepšuje hmatové a zrakové vnímání, koordinaci, jemnou motoriku a soustředění.
číst více

Splétání

13. 4. 2022
Montessori zaplétání je činnost každodenního života a úžasný příklad toho, jak lze na jedné pomůcce naučit a rozvíjet mnoho dovedností.
číst více

Třístupňová lekce

5. 4. 2022
Třístupňová lekce v Montessori popisuje tři fáze učení navržené tak, aby podporovaly aktivní, organické učení a aby si děti mohly osvojit jazyk a pojmy prostřednictvím praktického objevování a zkoumání.
číst více

Geniální Montessori pomůcky

29. 3. 2022
Nakoukněte pod pokličku toho, proč vaše děti Montessori pomůcky tolik milují, a proč jsou Montessori pomůcky tak geniální.
číst více

Zprávy z farmy II.

14. 3. 2022
V týdnu od 28.2.do 4.3.jsme si užili další týden pobytu na farmě. Můžete si o tom přečíst a zkusit si představ, jak tam skvěle můžeme trávit čas!
číst více

Proč vést děti ke čtení

9. 3. 2022
Všichni vnímáme knihy jako něco, co by nemělo v životě dětí chybět. Podvědomě bychom byli raději, kdyby děti víc četly a méně se věnovaly televizi, hrám a počítači. Proč je ale čtení tak důležité? Co nám dává?
číst více

Jak mluvit s dětmi o válce a o tom, co se aktuálně děje?

27. 2. 2022
číst více

První týden na farmě si budeme navždy pamatovat!

24. 2. 2022
První týdenní výjezd studentů 2.stupně Andílka na naši novou farmu se konal na začátku února, a pořád ho máme v hlavě a stále cítíme dozvuky, my dospělí, i studenti.
číst více

JAK ROZVINOUT DĚTSKÉ SMYSLY?

13. 4. 2021
Rozvoj smyslů v batolecím věku je velmi důležitý. Prostřednictvým senzorické krabičky můžete pomoci dětem jejich smysly rozvinout hravou formou.
číst více

Cibulová věž

17. 2. 2021
Únor bílý pole sílí! Pole možná, já už mám zimy tak akorát. Energie nabraná v dobách tepla a hojnosti ubývá. Závidím medvědům zimní spánek a tažným ptákům jejich zimoviště. Už se těším na jaro až se začne sít a sázet. Na prví čerstvé zelené lístky a vitamíny ze zeleniny, která nemusela cestovat přes půl světa.
číst více

Julie jde do školky

10. 2. 2021
„Ty to máš jednoduché, když jsi učitelka!“ Tuto větu slýchám poměrně často. Ano. Znám vývojovou psychologii dětí, vím, co děti potřebují, znám metody a techniky pedagogické práce, umím pozorovat a vím, co vidět. Přesto si nemyslím, že umím procházet zlomovými situacemi lépe než ostatní rodiče. Ve hře jsou totiž emoce! Emoce bytostně lidské, nezávislé na profesi.
číst více

Teaching Toddlers to Sleep Alone

5. 10. 2020
When it comes to falling asleep, sleeping habits are really important and the earlier the parents start establishing them, the better for the whole family.
číst více

Andílek online

25. 3. 2020
Jsme po prvním týdnu, kdy se Andílek zcela přestěhoval do virtuálního světa a snažíme se ze všech sil, abychom s vámi i nadále udrželi kontakt, děti vedli jejich vývojem a pomohli vám i dětem zvládat situaci, alespoň online cestou.
číst více

ROZVOJ PSANÍ – SMIRKOVÁ PÍSMENA

Jedna z nejznámějších montessori pomůcek, která dětem pomáhá v rozvoji psaní i čtení. Mnoho těch aktivit, které zde představujeme, běží souběžně – nejsou samostatně izolované, jak může na první pohled vypadat. A běží na mnoha úrovních – ne pouze v jedné oblasti.
číst více

ROZVOJ ČTENÍ VE ŠKOLCE – ČÁST PRVNÍ: CO SE DĚJE, NEŽ DÍTĚ PŘEČTE PRVNÍ SLOVO

18. 3. 2020
Děje se toho opravdu hodně. Cesta k prvnímu přečtenému slovu je vydlážděna přímou i nepřímou přípravou. Jedná se o soubor aktivit, které dítěti pomáhají, aby ve chvíli, kdy mu pedagog to očekávané první slovo napíše na papír, jej skutečně přečetlo. Bez takovéto přípravy by první čtení nemuselo skončit úspěchem.
číst více

ZE ŽIVOTA UČITELKY – ANEB VÝHODY UČITELKY, KTERÁ NEMUSÍ PRACOVAT DOMA

15. 1. 2020
Předem podotýkám, že je mi zcela zřejmé, že dětská práce je u nás již po desetiletí zakázána. Ale co se vám může jako učitelce stát, pokud nevidíte až za roh a mluvíte rychleji, než přemýšlíte. ☺
číst více

ROZVOJ PSANÍ – KOVOVÉ TVARY ANEB JAK KRESLIT A PSÁT TUŽKOU

15. 11. 2019
V předchozím článku bylo zmíněno, co vše ovlivňuje „schopnost“ dítěte v rozvoji psaní. Pokud všechny dílčí kroky byly úspěšně zvládnuty, přistupuje se v montessori pedagogice k další části a to nácviku psaní a kreslení pomocí tužky a tzv. kovových tvarů.
číst více

Z DENÍKU UČITELKY – ANEB JAK ZAČÍT ŠKOLNÍ ROK POZITIVNĚ

14. 11. 2019
Každý kdo má děti a rozhodnul se je zapsat do školky, ví, jak důležitý krok a mezník to je nejen v životě dítěte, ale i rodičů. Převážně v dnešní době, kdy po dobu prvních tří let dítě vyrůstá převážně s maminkou a blízké i široké příbuzenstvo je často velmi vzdáleno.
číst více

ROZVOJ PSANÍ ČÁST PRVNÍ – ZAČÍNÁ UŽ VLASTNĚ OD NAROZENÍ

13. 11. 2019
Povětšinou, když uslyšíme o grafomotorice a rozvoji psaní, máme dojem, že se to nás a našeho dítěte bude týkat až ve škole. Psaní je něco, co se tam většinou učí a odehrává. Ale je to opravdu tak?
číst více