Léto, čas snění a čtení

22. 6. 2023

Znáte to. Je večer. Chystáte se do postele a je před vámi jedna z nejkrásnějších chvilek dne – společné čtení. Já vím, takhle to mám já, ale věřím, že se mezi námi najde mnoho dospělých, kteří to mají stejně. A určitě také znáte moment, kdy si vaše dítě, už po sto padesát šesté vybere stejnou knihu. V té chvíli máte chuť někam se schovat nebo, a to je horší, začít ho přesvědčovat, že byste mohli číst něco jiného.  Nezoufejte! Mám pro vás pár informací, které vás jisté potěší a s radostí budete s dětmi číst stejnou knihu pořád dokola.

  • Opakované čtení dítěti pomáhá lépe porozumět příběhu. Napoprvé nemusí zachytit určité významy nebo plně pochopit dějovou linii.
  • Dobře známý příběh pomáhá dítěti předvídat situaci a vkládá mu do rukou pocit kontroly. Ujišťuje ho v tom, že svět je takový, jaký ho zná.
  • Opakovaným předčítáním jednoho příběhu se dítě naučí víc slo, než předčítáním vícero různých příběhů, které slyší jenom jednou.
  • Pokud dítě ví, co bude následovat, roste jeho víra ve vlastní schopnosti. Víc komunikuje, ptá se, doplňuje, komentuje.
  • Dává nám tím najevo, co ho zajímá. Možná je to styl psaní, možná jsou to ilustrace, postavy nebo vtipná pointa. Toto může být skvělý odrazový můstek pro výběr dalších knih.
  • Na emocionální úrovni, může být oblíbená kniha pro dítě symbolem bezpečí, radosti z času, který stráví s rodičem nebo spouštěčem rutiny, na kterou se těší.

Děti nečtou jednu knihu pořád dokola, aby nás trápili, toto období má pro ně velký význam. Vzpomeňte si nato třeba dnes večer.

(zdroj: www.krajinacitatelov.sk)

Proto jsme dnes pro vás vybrala knihy (moje oblíbené), které jsou na čtení pořád dokola, jako stvořené 😊

0 – 3 roky

Na trhu (Svojtka&co, 2018)

Leporelo od francouzských autorů je důkazem toho, že Francouzi prostě umí. V knížce nenajdete příběh, ale dává vám možnost vymyslet si tolik příběhů, kolik se vám líbí. Seznamuje děti s tím, co se děje na trhu. A protože je to knížka z edice Pohyblivý svět, na každé straně jsou opravdu kouzelné pohyblivé prvky. Ilustrace francouzské ilustrátorky Marion Cocklico jsou absolutně dokonalé. Tato knížka je důkazem toho, že v jednoduchosti je krása. A věřte, že si ji budete chtít prohlížet znovu a znovu.

P.S. Doporučila jsem ji i pro děti do naší školky jako první čtení a myslím, že jsou nadšené.

 

3 – 6 let

Malý dřevěný robot a polínkova princezna (Tom Gauld, Centrála, 2022)

„Žili byli jednou jeden král s královnou a ti spolu spokojeně vládli jednomu spořádanému království. Neměli však žádné děti. A tak…“

A tak jsem se zamilovala 😊 Je to takový napůl komiks. Je to pohádka. Je krásná. Je milá. Je vtipná. Jsou v ní vynálezkyně i čarodějnice, brouci a kouzelná dobrota a také babička v lahvi. Ilustrace jsou jednoduché, ale je v nich mnoho. Je to přesně ta kniha, které všechny smutky zahání a chcete ji číst znovu a znovu. Protože všichni potřebujeme šťastné konce.

P.S. Velmi vhodná knížka pro začínající čtenáře.

6 – 12 let

Bratři v poli (Jana Šramková, Běžíliška, 2017)

„Poslyš, že my si na to už nehrajeme,“ zamyslel se jednou Dageš. „Že my jsme kamarádi doopravdy…“

Dnes jsem vybrala knížku spíš pro mladší děti, ale číst ji určitě mohou i starší a dospělí. Protože každý z nás potřebuje přítele. Jana Šramková a nakladatelství Běžíliška, to je kombinace, která nikdy nezklame a to myslím vážně! Text spolu s ilustracemi Markéty Prachatické tvoří umělecké dílo. S touto knihou jsem se setkala, když jsem chtěla svému synovi nenápadně vysvětlit, co znamená mít skutečného kamaráda. Příběh o tom, že najít přítele není jen tak a že pečovat o toto přátelství je pěkná dřina. A věřte mi, nebudete ji číst jenom jednou.

12 plus

Tobiáš Lollness (Baobab, 2009)

Tato kniha francouzského autora Timothée de Fombella má kolem 600 stran, ale i tak se zdá, že je to málo. Hlavní hrdina Tobiáš měří méně než jeden milimetr a žije se svou rodinou na Stromě. Jsou zde města větví, lesy lišejníků, údolí kůry a mechu, opuštěná hnízda a otvory vyhloubené hmyzem. Život zde plyne klidně a radostně až do chvíle, kdy je Tobiášova rodina uvrhnuta do nemilosti a z Tobiáše se stane vyhnanec. Je to kniha o křehkosti světa a lidské statečnosti. Po jejím přečtení se na stromy budete dívat úplně jinýma očima a budete chtít, aby to nikdy neskončilo.

P.S. Vhodná i na společné předčítání, klidně i se staršími dětmi. Chvilku vy a chvilku oni – ideální způsob, jak strávit společné chvíle 😊

Pěkné pročtené léto vám přeje Veronika

 

Další články z blogu

ROZVOJ PSANÍ ČÁST PRVNÍ – ZAČÍNÁ UŽ VLASTNĚ OD NAROZENÍ

Všichni víme, že děti se učí psát v první třídě, ale rozvoj této náročné disciplíny přichází na řadu hned po jejich narození. Čím můžeme dětem pomoct?

číst více

Giving Tuesday: Jak jsme uspořádali Andělskou snídani a peníze darovali organizaci Helppes

Světový den štědrosti a dobrých skutků je protipólem nákupního šílenství známého jako Black Friday. Slaví se od roku 2012, připadá na první úterý po Dni díkuvzdání a při jeho příležitosti se každoročně spojí miliony lidí, aby konaly dobro. 

číst více

Montessori podcast # 6

Montessori jiskření s Věrkou Meluzínovou – Oklikou k učitelství - od lékařství k dětem.

číst více