Valentýnská nadílka

14. 2. 2024

V únoru slavíme jeden pro mnohé speciální den a sice Den svatého Valentýna. 14. února se mi před šesti lety narodil třetí syn a jak se dalo čekat, okolí na to reagovalo slovy „jééé, on je Valentýn.“ Nejsem vyznavačkou tohoto svátku, myslím jeho komerční verze (protože příběh o svatém Valentýnovi je opravdu inspirativní), a tak jsem si říkala, že tohle „prokletí“ se s ním bude táhnout celý život.

Ale pak jsem zjistila, že 14. února je i Mezinárodní den darování knih, což mě náramně potěšilo. Tento svátek původně vznikl ve Velké Británii a byl zaměřen především na dětské knihy. Nic vám však nebrání obdarovat knihou i dospělé (a nemusí to být jenom na Valentýna) 😊.

Darování knih má mnoho výhod:

• Kniha je dárek, který se dá otvírat znovu a znovu.
• Když někomu darujete knihu, můžete mu změnit život.
• Kniha je přítel, na kterého se můžete spolehnout.
• Kniha vám odpoví na vaše otázky.
• Kniha vás pobaví.
• S knihou můžete trávit hezké chvilky se svými blízkými a nejen s dětmi.
• Kniha se může stát největší láskou vašeho života.

 

0 – 3 roky

Robin Král: Čáp ztratil čepičku (nakladatelství Běžíliška, 2022)

„Byla to láska jako trám!
„Sestěhujeme se“
„Ale kam?“

Příběh o čapí lásce a hledání domova. Podaří se čapímu páru najít to správné místo, kde si založí rodinu? Všechny komíny jsou příliš vysoké, bortí se anebo jsou začouzené. A jak to dopadne? To už si musíte přečíst sami. Tento příběh krásně doplňují ilustrace Terezy Vostradovské. A mimochodem všechny knížky Robina Krále jsou literární skvost.

 

3 – 6 let

Daisy Mrázková: Nádherné úterý čili slečna Brambůrková chodí po světě (Baobab, 2022)

„Úterý bylo nádherné už od rána. Už o půl páté udělalo nad světem světle růžové nebe, po kterém pluly ve veselé řadě malé bílé mráčky s vroubkovanými okraji jako takové piškoty. „Nádherný den,“ řekl každý, kdo právě vstával a otvíral okno. Milovaná Daisy Mrázková. Její texty i ilustrace hladí a jsou velkou potěchou pro oči, uši i duši. Nádherné úterý je knížka, o které někteří tvrdí, že je to „nejnádhernější knížka. Protože je o radosti. A „každý, kdo má radost, se rozhodne být ještě lepší, než je, udělejme mu radost, je to jednouché. „A v jednoduchosti je krása! Vždycky 😊

6 – 12 let

Antoine de Saint – Exupéry: Malý princ

Dneska mám pro vás klasiku. Kdo by ho neznal? A myslím, že většina z nás ho i miluje. Nadčasový příběh o tom, že to podstatné je očím neviditelné a přátelé můžeme najít všude a navždy. Růže, liška, had i pilot… Mnozí tvrdí, že je to čtení náročné a ono svým způsobem je. Ale když si knihu vezmete a začtete se do ní nahlas i se svými dětmi, najdete v ní mnoho, vy i vaše děti.

12 plus

Jandy Nelson: Dám Ti slunce (Cooboo, 2016)

Tato kniha je o všem možném: o žalu, o kreativitě, o rodině, o odvaze, o vině. Ale hlavně je o lásce. Je to příběh dvou sourozenců, kterých se dotkne tragédie. Sourozenci Jude a Noa hledají cestu k sobě a pokoušejí se o návrat k šťastnému život. Silný příběh plný slz i smíchu. Je to hodně chytře napsaná kniha, která se dotýká mnoha vážných témat.

 

Další články z blogu

Březen měsíc knihy

Čtení je jako kouzelná brána do světa plného dobrodružství, fantazie a poznání.

číst více

Třístupňová lekce

Třístupňová lekce v Montessori popisuje tři fáze učení navržené tak, aby podporovaly aktivní, organické učení a aby si děti mohly osvojit jazyk a pojmy prostřednictvím praktického objevování a zkoumání.

číst více

Proč vést děti ke čtení

Čím víc zkušeností s knihami si přineseme do první třídy, tím lépe jako žák prospíváme. A čím méně setkání s knihami máme, tím náročnější je naše cesta ke vzdělání.

číst více