Březen měsíc knihy
7. 3. 2024
Čtení je jako kouzelná brána do světa plného dobrodružství, fantazie a poznání.
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu
Změnit jazyk stránky
5. 12. 2023
Na naší škole mě nejvíce baví hledat různé synergie napříč budovou. Jednu takovou jsme si vyzkoušeli v rámci IT projektu, kdy spojení smysluplného zadání, moderní technologie a nadšení studentů přineslo výsledek, ze kterého těžili všichni zúčastnění (a nejen ti 🙂).
Když za mnou v září přišla Veronika z dětské skupiny, jestli bych si nevěděl rady s opravou metalofonu – krásné, ale poškozené hudební pomůcky – zrodil se nápad do opravy zapojit naše nejstarší studenty a naši nejmladší technologickou vychytávku – 3D tiskárnu.
Jádro problému totiž spočívalo v polámaných a zohýbaných plastových kolíčcích, které držely kovové ozvučné destičky. Navíc jsme do Andílka před časem pořídili 3D tiskárnu Prusa MINI, a studenti se nemohli dočkat, až si práci s ní vyzkoušejí.
Po seznámením s výzvou, která nás čekala, jsme se hned pustili do práce. Vysvětlili jsme si základy technologie 3D tisku a vrhli se na sestavování 3D tiskárny. Ta totiž dosud byla zabalená v krabici, částečně rozebraná. Část studentů stavěla tiskárnu, část držák na filamenty a ostatní zkoušeli obsluhu a zkušební výtisky na již sestavené tiskárně, kterou jsem s sebou přinesl.
Na projektu jsme celkem strávili 10 hodin společného času, z nichž většina se odehrála během jednoho intenzivního odpoledne na farmě. Prostředí farmy je pro velké projekty jako stvořené, čas zde plyne úplně jiným tempem, než v Praze, a je ho také neskonale více. Skupinka stavěčů tiskárny se dobrovolně pustila do práce hned po obědě, a to místo svého poledního klidu.
Se sestavenou a zkalibrovanou tiskárnou jsme se již v plném počtu ponořili do tajů 3D tisku – studenti se seznámili s celým procesem, od vyhledání či vytvoření modelu, přípravy dat pro tisk až k samotnému tisku. Následovala samostatná práce – část studentů odvrtávala s Vítězslavem původní polámané kolíky, část se ponořila do modelování vlastních návrhů kolíčků v programu Tinkercad. Hotové návrhy jsme rovnou začínali tisknout, zkoušet, vylepšovat, a tak stále dokola až do večeře, kterou mezitím připravila vařící parta studentů.
Po návratu z farmy studenti doladili své návrhy, vybrali ten nejlepší a vytiskli dostatečné množství. V rámci reflexe jsme uspořádali debatní seminář o různých aspektech 3D tisku – studenti připravili argumenty pro a proti z hlediska environmentálních, ekonomických a společenských dopadů této technologie, a pak o nich diskutovali.
Předání opraveného metalofonu našim nejmenším Andílkům pak bylo krásným a dojemným završením celého projektu.
Práce s 3D tiskárnou tímto projektem v naší škole rozhodně nekončí. 3D tisk jsme představili i mladším žákům z elementary (tímto se omlouvám všem rodičům našich dětí, protože dobrá polovina z nich si přeje 3D tiskárnu pod stromeček 😇).
Studenti v adolescentní třídě s tiskárnou často pracují, posledním příkladem byl tisk vykrajovátek, které použili na pečení perníčků v rámci naší charitativní snídaně na “Giving Tuesday”.
7. 3. 2024
Čtení je jako kouzelná brána do světa plného dobrodružství, fantazie a poznání.
19. 4. 2023
Montessori jiskření s Eliškou Malíkovou - O zodpovědnosti za svůj život. Jak se ke svému životu staví čtrnáctiletá studentka Montessori adolescentního programu.
16. 5. 2023
Montessori jiskření s Dorotou Madziovou - O kompetencích budoucnosti - „Na svět připravují ženy a o světě rozhodují muži. A ani jedna rovina není správná.“
POD RADNICÍ 152/3
PRAHA SMÍCHOV