Květen je lásky čas

4. 5. 2023

Znáte to rčení, že květen je lásky čas? Láska je krásná. Láska je potřebná. Láska je všude kolem nás. A může mít spoustu podob. Já jsem si dnes vybrala dva druhy lásky. Lásku rodinnou a lásku ke knihám. A jak tyto dvě lásky spolu souvisí? 15. května slavíme Den rodiny. Neumím si představit lepší způsob, jak ho oslavit, než je společný čas strávený nad knihou.

A proč? Při čtení musíme být absolutně přítomní. Nemůžeme dělat nic jiného. Musíme se soustředit na to, co čteme a toho, komu čteme. Pokud s dětmi čteme 20 minut denně, je to 120 hodin čtení za rok. 120 hodin získávání nových informací, rozvíjení mozku, chápání souvislostí a budování empatie. To zní hezky, viďte?

Takže pokud chcete slavit, nabízím vám pár knižních tipů na laskavé trávení společného času

0 – 3 roky

Aport, Fousku!

Je leporelo od autorské dvojice Ester Stará, Milan Starý (65.pole, 2020). Když jsem na tuto knížku narazila, bylo mi hodně líto, že moji kluci už jsou čtenářsky jinde. Ale stejně jsme ji četli a líbila se nám všem.  Je to první romance pro batolata. Vážně! Je to jednoduché, hezky se to čte a je to přesně ten typ knížky, který vás zahřeje u srdce. U nás v dětské skupině Fousek prostě jede.

P.S. Ale určitě se bude líbit i starším dětem

3 – 6 let

Knížku Králík je taky jenom člověk (Euromedia Group, 2020) napsala a ilustrovala Komára. Každý se narodí někde. Hlavní hrdina této knížky se narodil ve velkém byte plném králíků až jednoho dne…

„Tak tohle je můj nový domov.
Tak tohle jsou noví Moji, nějaká Střapatá a Fousatý.
Tak tohle, kamarádi, je moje Male doupě, vidíte?
Odpusťte, že se takhle dojímám,
ale to víte, králík je taky jenom člověk.
Mít domov, to není je tak.
To je něco!“

A jestli vás zajímá, jak to bylo dál… A chcete číst o tom, že králík může mít skutečně naplněný život, tak tohle je něco pro vás. Je to knížka na jedno přečtení před spaním a nebude to jenom jednou  A navíc je krásně ilustrovaná.

a pak na mě mrkla (Euromedia Group, 2020) je další knížka napsaná a ilustrovaná Komárou. Když se budete pozorně dívat, tak v ní najdete někoho, s kým jste se již setkali.  Ano, je to takové volné pokračování „Králíka.“ Co se může stát, když se Timonova rodina vydá na dalekou cestu, kde moře písku je výzva? A co se může stát, když překonáme strach, abychom se postarali o přítele? Chcete to vědět? Tak prosím, račte tuto knihu otevřít. Jednoduchý, hezky čtivý text slibuje zajímavé dobrodružství. A ilustrace jsou opět božíííí.

P.S. Obě knížky doporučuji i jako první čtení.

6 – 12 let

Emma a pusinkový lupič

 

Jsem nesmírně šťastná, že se mi tato čtvercová knížka od autorské dvojice Rudolf Král a Lukáš Urbánek (Mladá Fronta, 2015) dostala do rukou. A náramně jsme si její čtení užili. Je pochoutkou nejen pro uši, ale i pro oči. Ilustrace Lukáše Urbánka jsou jednoduše nepřekonatelné. Představte si, že je vám osm let a všimnete si, že vaše maminka a tatínek se k sobě nechovají tak hezky jako dřív, a aby toho nebylo málo, přestali se i pusinkovat. Toto se stalo Emě, hlavní hrdince knížky a tuto záhadu potřebuje vyřešit. Na pomoc si vezme svoji báječnou babičku a sousedku čarodějnici Prstovou a společně odhalí pusinkového lupiče Vincenta… A když do toho všeho vstoupí Vichřice, která se občas nemůže vejít do svého života, můžete mi věřit, že o parádní dobrodružství nebude nouze. Je to kombinace plná skvělého humoru, lásky, Frenka Slintáry, tance i pusinek.

„Polívka je grunt. Vyvařila jsem tam býčí rohy a kopyta, abyste měl sílu a vytrvalost, papouščí zobáčky, aby vám to hezky mluvilo, kohoutí hřebínky, abyste si věřil, a hrdliččí volátka, aby se vám
dobře cukrovalo.“

12 plus

Naší mamce hrabe (Dana Hlavatá, Jana Mesiariková, Naše vojsko 2019) je knížka velmi milého formátu od slovenské autorky. Dva bratři Maroš a David, přezdívaní Mako a Vido žijí jen se svojí
mámou, protože rodiče se rozvedli. Je to obyčejně neobyčejný příběh z obyčejného sídliště, kde kluci kromě fotbalu, školy a kamarádů řeší, i to, že jejich máme je občas pěkné otravná. A tak serozhodnou najít ji přítele, přes inzerát. K tomu všemu, se starší Mako zamiluje do spolužačky Emy. A co na to děda Teodor? Je to vtipný, svěží, docela napínavý příběh s nečekaným koncem.

„Krásnější prázdniny si nedokážeme představit. I kdybychom je měli prožít na druhém konci světa, kde všechno kvete, moře šumí a obloha je posetá hvězdami. Tou největší hvězdou, ať už je to, jak chce, je stejně naše máma. „

P.S. K společnému předčítání doporučuji i pro mladší děti.

Jo, a kdybyste si chtěli užít společné chvíle při čtení, tak se uvidíme 13.5. na Dni rodin na naší Farmě v Senešnici. A všechny (a nejen ty), výše zmíněné knížky budu mít sebou. Přijďte se zaposlouchat do příběhů v mém čtecím koutku  Těším se!

Vaše Veronika

 

Další články z blogu

Montessori podcast # 7

Péče, soucit a laskavost tvoří v současném světě protiváhu moci a nespravedlnosti. Pro jedinečné dítě hledáme jedinečné knihy! Ať jsou v literatuře slyšeny marginalizované hlasy!

číst více

ROZVOJ PSANÍ ČÁST PRVNÍ – ZAČÍNÁ UŽ VLASTNĚ OD NAROZENÍ

Všichni víme, že děti se učí psát v první třídě, ale rozvoj této náročné disciplíny přichází na řadu hned po jejich narození. Čím můžeme dětem pomoct?

číst více

Montessori podcast # 12

Představte si ideální školu, ideální děti, ideální učitele, ideální prostředí, představte si neomezené pozemky a finance… Jak by taková škola vypadala?

číst více