Montessori podcast # 18

English version Montessori podcast # 18

9. 3. 2025

Montessori ve stáří 

Švarcbachová Jarka: „Centrum Seňorina se mi samo stalo.“ „Co bych tak dělala s prostory na Poříčí?!“ „Nerada se vzdávám, což není jen dobrá vlastnost.“ „Můj děda vyprávěl historky jako z pohádky, sloužil u kněžny a občas se ji koukl pod sukni.“ „Velmi pomáhají orientační šipky v bytě.“ „Předměty v prostředí jsou popsány.“ „Nechodíme v bílých pláštích a nemáme holé stěny.“ „Využíváme WOW model.“ „Ob generaci jde péče o seniory snáz.“ „Zdravotní a sociápovídalylní služba není propojena.“

Společně jsme si  o klíčových prvcích montessori pedagogiky, které lze využít v péči o lidi s Alzheimerem nebo demencí. O praktických dovednostech sebepéče a potřebě samostatnosti, smyslové stimulaci, vhodném připraveném prostředí a individualizované péči. Dozvíte se příběh vzniku Centra Seňorina a proč si Jarka zvolila právě montessori v péči o stárnoucí. A také v čem je jedinečný film Tancuj, Matyldo.

Jarka Švarcbachová je zakladatelka Centra Seňorina, které nabízí odlehčovací služby a stacionář pro seniory, umožňuje tak lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám prožít ještě radostný čas. K tomu využívá principy montessori pedagogiky. V roce 2025 slaví Seňorina 10 let od svého vzniku. Jarka se angažuje také v popularizaci tématu Alzheimerovy nemoci ve veřejnosti a dokončuje svou knihu.  

Další články z blogu

Montessori podcast # 9

Děti musí zažít určitou míru frustrace. Děti jsou v kočárcích zavaleny hračkami tak, že nevidí krásu světa.

číst více

Proč vést děti ke čtení

Čím víc zkušeností s knihami si přineseme do první třídy, tím lépe jako žák prospíváme. A čím méně setkání s knihami máme, tím náročnější je naše cesta ke vzdělání.

číst více

Splétání

Montessori zaplétání je činnost každodenního života a úžasný příklad toho, jak lze na jedné pomůcce naučit a rozvíjet mnoho dovedností.

číst více