Březen měsíc knihy

7. 3. 2024

Asi mnozí z nás ví, že březen je měsícem knihy. Málokdo již ale ví, proč tomu tak je. Historie měsíce knihy se začala psát již v roce 1955, tedy bezmála před 70 lety. V té době začala upadat popularita knih, a proto se Ministerstvo kultury ve spolupráci se Svazem československých spisovatelů rozhodlo tuto neblahou situaci zvrátit. Proto se březen oficiálně stal měsícem knihy, knižních akci a literárních soutěží. Po Sametové revoluci v roce 1989 měla tato akce na mále, protože měla na sobě ideologickou nálepku padlého režimu. Zdá se, že nakonec se projekt od minulosti oprostil a je tu s námi dodnes. 😊

A jak můžeme tento měsíc oslavit?

Navštěvujme knihkupectví

Uděláme tak radost sobě, někomu blízkému a také knihkupcům.  Navíc je procházení mezi regály s novými knihami velmi povznášející a navozuje pocit harmonie. Krásně to tam totiž voní.

Navštěvujme knihovny

Procházení mezi regály v klidném a tichém prostředí, kolem kterých se vznáší vůně knih má nepochybně terapeutické účinky.  Knihovny často pořádají různé knihomilské akce a koná se i tradiční Noc s Andersenem. Knihovny jsou jednoduše místem, které hladí naši duši.

Čtěme!

Čtení je dokonalý způsob, jak trávit čas s našimi dětmi. Navíc má pro děti mnoho benefitů (a nejen pro ně).

  1. Během čtení se vytváří velmi pevné pouto mezi rodičem a dítětem. To, že dětem věnujeme pozornost a čas, má pro ně velmi důležitý význam. Zvyšuje to jejich důvěru v sebe sama, a pocit „jsem důležitý“.
  2. Společné čtení rozvíjí komunikační dovedností dětí. Děti si rozšiřují slovní zásobu, učí se samostatně tvořit věty, když si o příběhu povídáme a trénují si svoji paměť i soustředění.
  3. Knihy dávají prostor pro rozvoj samostatnosti a představivosti. Děti se učí rozpoznávat realitu a svět fantazie. Učí se rozpoznávat hodnoty dobra a zla a tvoří si vlastní hodnotový řebříček.

Tentokrát jsem si pro vás vybrala knížky od mých oblíbených českých autorů. Ať si vyberete jakoukoliv knihu od kteréhokoliv z nich, nemůžete udělat chybu!

0 – 3 roky

Petr Horáček: O zajíčkovi (Portál, 2024)

Petr Horáček je spisovatel a ilustrátor, kterého asi není potřeba představovat. Jeho rukopis poznáte na první pohled. Na pár stránkách pomocí dokonalých ilustrací a pár slov předává dětem příběhy o tom, co je skutečně důležité (láska, přátelství, vzájemná pomoc…). A mě moc těší, že vám můžu představit jeho další knížku, ještě horkou novinku s názvem „O zajíčkovi“. Je to leporelo a víc vám neprozradím.

„Zajíčku, ušáčku, v hlubokém lese, co vidíš?“

„Vidím tu medvěda, usmívá se na mě.!

3 – 6 let

Petr Sís: Robinson (Labyrint, 2014)

Dalším skvělým autorem a ilustrátorem je Petr Sís. I když dlouhá léta žije v Americe, netají se svou láskou k rodné české zemi. Z množství knih, ze kterých vás každá chytí za srdce, jsem vybrala knihu Robinson. Tuto knihu svého času miloval můj nejmladší syn a četli jsme ji snad stokrát.  V knize se proplétá legendární příběh Robinsona Crusoa s vlastním zážitkem autora z dětství. Je to příběh o odvaze, soběstačnosti a síle přátelství. Sísovi ilustrace doplňuje jen krátký text, ale v jejich kombinaci je pokaždé krásným poselstvím.

„Já a moji kamarádi, máme rádi dobrodružství. Hrajeme si na piráty a jsme postrach moří.“

6 – 12 let

Magdalena Rutová: Já, chobotnice (Baobab, 2022)

Magdalena Rutová je ilustrátorka, která se rozhodla vydat svou první autorskou knihu a všechno nasvědčuje tomu, že to bylo skvělé rozhodnutí. Kniha získala ocenění Zlatá stuha 2023 a se stala jednou z dvou oceněných knih na prestižním mezinárodním veletrhu V Boloni. Je to velkoformátová kniha s podtitulem Obrazová kniha o lidském světě očima moudrého hlavonožce.  A pokud jste doposud netušili, že chobotnice jsou velice chytrá stvoření, tak tato kniha vás mile „poučí.“ Příběh je vtipný, plný faktů a přitom se čte lehce. Textu nic nechybí ani nepřebývá. Ilustrace jsou plné detailů a vybízí k vyprávění a popisování. Je to prostě mistrovské dílo!

„Jak vidíte, jsem chobotnice. To si nevyberete. Někdo se narodí jako krab, někdo jako člověk a někdo třeba jako plankton. Já jsem se narodila jako chobotnice. Nestěžuju si.“

12 plus

Petr Váša: Rajčaťáci a Banáni (Host, 2023)

Víte, co je to fyzické básnictví? A můžou být slova kouzelná? A víte, jaké je něco, když je „jako ráj“? A víte o tom, že máme troje oči a každými vidíme jiný svět? Pokud vám moje otázky příjdou malinko divné, musíte si přečíst knížku Rajčaťáci a Banáni (já ji určitě budu číst znovu). Je to příběh o partě dětí, která se potkává v zahradě, společně naslouchá zvukům světa a sbírá je. Poté z nich společně tvoří básně, které recituje ve spojení s různými pohyby a gesty, srandovními i divnými… A pokud máte rádi slova, kouzla, poezii a přátelství, tuto knihu si prostě chcete přečíst!!! Jo a knížku ilustrovala výše zmiňovaná Magdalena Rutová, což jí dává další nezapomenutelný rozměr.

„Kája a Káj

A Zrz a Metéte

A taky Felíny

Strážci ráje…

Vítr vane, listí šustí“

 

Další články z blogu

Zprávy z farmy II.

Jak šel čas na farmě...z pera ředitelky, očima studentů a pedagogů. Aneb začátky našeho programu.

číst více

Splétání

Montessori zaplétání je činnost každodenního života a úžasný příklad toho, jak lze na jedné pomůcce naučit a rozvíjet mnoho dovedností.

číst více

Andílek online

Máme za sebou týden virtuálního provozu kvůli pandemii covidu-19. Co se děje v Andílku?

číst více