fbpx

Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Historie školy

ZAČÁTKY

Naše škola vznikla z lásky k dětem a k rodičům, kteří vědomě hledali místo plné inspirace, vzdělávání a respektu k dětem. Mirka Vlčková v centru Prahy takové místo dlouho hledala. Bohužel neexistovalo, a proto se rozhodla, že ho vytvoří. Rodinné centrum Andílek ve vile Portheimce bylo krásné, historické, ale malinké pro provozování centra, kurzů i školky.

V lednu 2011 jsme otevřeli s několika málo dětmi zkušební provoz v jediné místnosti Základní školy v Kořenského ulici. V této úplně první třídě pracovala Hanka Gabrielová a Verča Posar. Protože Verča v té době čekala miminko, hledali jsme další pedagožku a v dubnu k nám tak nastoupila Hanka Slabá, s úkolem vytvořit ze školky s prvky Montessori školku s plně implementovaným Montessori programem. Na konci školního roku Mirka objevila prostory v ZŠ Klamovka. Z jedné tělocvičny, chodby a družiny se nám přes léto podařilo vybudovat školku, která měla krásnou zahradu, na níž však soužití s běžným prvním stupněm základní školky bylo náročné.

VLASTNÍ PROSTORY

A zase nám přálo štěstí. Na konci druhého školního roku byla ZŠ Klamovka zrušena a nám přistála na stole nabídka, zda si nechceme napsat projekt na celou budovu. A to se jak zázrakem, s velkým pracovním nasazením a přispěním štěstí skutečně do několika týdnů podařilo. V přízemí vznikl Ateliér Anima se zaměřením na umělecký projev dětí. Jako průbojnice montessori vzdělávání v Čechách odjely Adéla Dobešová a Hanka Slabá přes léto do San Diega studovat montessori pro základní školy. V září 2013 jsme tak díky důvěře a podpoře deseti rodičů ( z nichž někteří, např. Radka a Vítězslav Jandovi, s námi začínali už v roce 2011) otevřeli první třídu základní školy, kterou již v duchu montessori vedla Adéla Dobešová. Školka i škola byly registrovány ve školském rejstříku a začala fáze upevňování školské instituce. V roce 2013 také nastoupila Hanka Chramostová na pozici ředitelky a škola se jejím prostřednictvím profesionalizovala a rozrostla až do dnešní podoby. Tým se postupně obměnil, rozšířil o nové kolegy, vznikly nové aktivity na podporu rodičů (pracovny pro rodiče, vzdělávání či přednášky pro rodiče), vytvořili jsme dětskou skupinu pro děti do 3 let. Založili jsme školní poradenské pracoviště a komunitní centrum pro rodiče a děti. Budujeme druhý stupeň a rozšiřujeme aktivity směrem dovnitř i ven, zaměřené na děti, rodiny, svět kolem nás. V rámci meznárodních projektů sdílíme zkušenosti s jinými školami.

ROSTEME SPOLEČNĚ

Z několika nadšených a zapálených lidí, kteří položili základ Andílku, vznikl stabilní profesionální tým, kteří společně vytvářejí prostředí podnětné pro rozvoj nejen dětí, ale i samotných dospělých. Nestojíme na místě, rosteme spolu s Andílkem a Andílek spolu s námi, našimi zkušnostmi.

Naše škola se rozrostla z malé skupinky 12 dětí na dnešních 110. Po cestě jsme řešili řadu překážek, ale provázelo nás štěstí. Mnoho jsme se na té cestě naučili a věřím, že ještě naučíme. To, co nám ale zůstává, je láska k práci, kterou děláme, láska k dětem i rodičům, kteří stále vědomě hledají místo plné inspirace, vzdělávání a respektu k dětem. Jsme propojeni s Montessori Institutem Prague a Asociací Montessori ČR, obě založené rovněž Mirkou, se kterými tvoříme Montessori rodinu s cílem vytvářet podmínky pro šťastný a plnohodnotný rozvoj dětí od 1,5 roku až po adolescenty, vzdělávání pedagogů a osvětu rodičů v montessori pedagogice.

Více o Montessori

Kde nás najdete?

MONTESSORI ŠKOLY ANDÍLEK
POD RADNICÍ 152/3
150 00 PRAHA 5
ČESKÁ REPUBLIKA

JAK SE K NÁM DOSTANETE?

TRAM: 7, 9, 10, 16
(ZASTÁVKA KLAMOVKA)

BUS: 123, 149, 167, 191, 265
(ZASTÁVKA KLAMOVKA)

AUTO: PLACENÉ PARKOVIŠTĚ PŘED ŠKOLOU

GPS SOUŘADNICE:
50.0704219,14.381947800000034

    Domluvit si návštěvu