Valentýnská nadílka
14. 2. 2024
14. února proběhne Mezinárodní den darování knih. Jeho posláním je darovat knihu a má rozvíjet zájem dětí o knihy.
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu
Změnit jazyk stránky
14. 3. 2022
V týdnu od 28.2.do 4.3.jsme si užili další týden pobytu na farmě.
Na začátku týdne za námi přijeli Mirka a Matouš Vlčkovi, majitelé farmy, na pravidelné měsíční jednání se studenty. Měli jsme na ně mnoho otázek týkajících se plánů na jaro a dalších věcí, kde se jejich a naše práce na farmě propojuje. Setkání mělo formální podobu týmového meetingu a my studenti jsme z něj sami dělali zápis.
Dozvěděli jsme se, že se připravuje rekonstrukce toalet a sprch uvnitř domu. V přízemí budou dvě dívčí sprchy a toalety a v patře budou dvě chlapecké sprchy a toalety. Přibude nám také učebna s prosklenou stěnou, místo garáže. Budeme mít novou dílnu a nový sklad.
Ve stodole nám majitelé vybudují dřevěnou podlahu, a také venkovní kuchyni. Budou zde též stoly a židle, abychom si mohli vařit i venku, a abychom se mohli učit venku. Také, až přijedou rodiče, budeme mít místo, kde si budou moci sednout a dát si nějaké občerstvení. Na to se moc těšíme.
Mirka Vlčková zkoumá možnost získat dotaci na projekt revitalizace potoku Makyta, vodní nádrže a možná i na stavbu kořenové čističky. Tyhle věci jsou ve fázi průzkumu možností, a my doufáme, že dopadnou, protože bychom si všichni moc bychom přáli, aby farma fungovala ekologicky, a aby byla šetrná k přírodě. My teď přemýšlíme, kdo z nás by se chtěl na tomto projektu s Mirkou podílet. Máme možnost se na tom hodně věcí naučit.
Povídali jsme si také o akcích, které se do léta budou na farmě konat. Chystají se za námi podívat ředitelé zahraničních Montessori škol, kteří budou v dubnu na školení v Montessori Institutu, a my je můžeme na farmě provést. Také za námi přijedou starostové okolních 11 obcí, a bude u nás schůzka Místní akční skupiny Hřebeny. Chceme farmu napojovat na okolní dění a tohle bude úžasná příležitost, jak se seznámit s místními aktivními občany z neziskovek, sboru hasičů, atd. Další komunitní akce chystá Soňa Havlíčková a brzy o nich budou také informace.
Probírali jsme ještě řadu dalších věcí: kam umístíme kompost, co se senem, které nyní nepotřebujeme, jaké eko prostředky na farmu nakoupit, že se chystáme na projekt včely, a mnoho dalšího.
V průběhu celého týdne na farmě nás provázela Zuzka, naše hlavní koordinátorka programu, která s námi sdílela dny i noci, semináře, aktivity, vaření i úklid. Byla naším styčným bodem. Střídavě jsme se pohybovali mezi prací venku a semináři. Vytrvale jsme montovali náš nový nábytek a postele do pokojů. S Michalem jsme stavěli ptačí budky, přijela za námi Majda na španělštinu i Anička na fyziku, objevovali jsme přírodní zákonitosti přímo v terénu. Ten jsme využili opět i na zkoumání biologických znalostí v praxi s Jitkou. Dokončili jsme založení záhonů a připravili je na první osetí.
S Frantou jsme absolvovali matematický seminář, zpracovávali jsme v “Open work time” samostatnou práci z angličtiny a dalších oblastí našeho kurikula. S Vítězslavem jsme prožili úžasný hudební večer za zvuku piana, kytary a především zpěvu.
Ve středu za námi také přijela ředitelka Hanka na návštěvu s Richardem, americkým pedagogem a nadšencem pro montessori a farmu, se kterým jsme si někteří z nás skvěle anglicky popovídali a pozvali jej na večeři. Bylo příjemné pohostit někoho u nás “doma” na farmě. A bylo příjemné vidět, jak je z našeho domova někdo tak nadšený.
S Pavlou jsme v rámci společensko-humanitního bloku dlouho diskutovali současnou situaci ve světě v souvislosti s válkou na Ukrajině. Naše hodnoty a demokratické pilíře společnosti vnímáme velmi citlivě a na nás všechny současná situace doléhá. Na farmě jsme prožili týden jen sami pro sebe, ale od reality jsme se neodtrhli. Potřebovali jsme vše pořádně probrat, diskutovat, hledat odpovědi a vyjádřit své pocity a názory. Vždyť Montessori je cesta vzdělávání k míru. Naším společným úsilím je naučit se v naší komunitě společně žít, tím si upevňovat naše postoje, návyky a hodnoty i do dospělosti a života. Umět třídit informace, hledat je i kriticky o nich přemýšlet. Nepřejímat jen slyšené, ale umět o věcech přemýšlet, zpracovávat a mluvit. Umět pomoci a hledat řešení. Na to se potřebujeme zaměřovat. Cílem výuky tak není jen učit se z knih letopočty a vzorečky. Cílem je vyrůst v osobnost, myslící, pracující, pomáhající, ukotvenou ve společnosti a znalou vlastní hodnoty, s respektem k sobě a ostatním.
Během týdne jsme prožili opět mnoho zážitků, aktivit, po večerech měli komunitní hry i chvilky komorního sdílení mezi sebou.
Někteří z nás stále řeší, jak farmu skloubit s kroužky v Praze, co má pro nás větší význam, váhu, smysl. Jak vystoupit ze svého pohodlí doma a vrhnout se do samostatnosti mimo nároč rodičů. Zvažujeme, co chceme a jak se posunout dál ve svém dospívání. To vše je součástí naší cesty, je to vývoj a vůbec ne lehký. Je fajn mít kolem sebe dospělé, kteří nám v tom pomohou. Nalézt sami sebe a tu svou pravou cestu přímo pro nás.
Za tým adolescentního programu a studenty sepsala Hanka Chramostová
14. 2. 2024
14. února proběhne Mezinárodní den darování knih. Jeho posláním je darovat knihu a má rozvíjet zájem dětí o knihy.
22. 6. 2023
Určitě znáte ten okamžik, kdy si vaše dítě, už po sto padesát šesté vybere stejnou knihu. V té chvíli máte chuť někam se schovat. Nezoufejte! Mám pro vás pár informací, které vás jisté potěší a s radostí budete s dětmi číst stejnou knihu pořád dokola.
28. 3. 2024
Představte si ideální školu, ideální děti, ideální učitele, ideální prostředí, představte si neomezené pozemky a finance… Jak by taková škola vypadala?
POD RADNICÍ 152/3
PRAHA SMÍCHOV