Andílkovi průzkumníci

Poznáváme svůj kraj | Radujeme se z pohybu | Objevujeme | Žijeme v souladu s přírodou | Inspirujeme se | Trávíme čas s kamarády

Vraní skála u Zdic

Cena výpravy: 500 Kč (včetně dopravy)

Tentokrát se vydáme  se nejvyšší vrchol buližníkového hřebene Vraní skálu (místo, kde se slétávaj vrány), dosahující do výšky 536 metrů nad mořem. Leží severně od Zdic v okrese Beroun. Z vrcholu je překrásný výhled do okolního kraje, je vidět na Český Kras, Brdské Hřebeny i KřivoklátskoV nedaleké myslivně u obce Svatá se potkali Fugner a Tyrš, kde spolu mezi roky 1860-1861 vymysleli ideu Sokola (silně zjednodušuji), na myslivně je pamětní deska.

Budeme se toulat krásnou zachovalou přírodou a obdivovat podzimní krásy krajiny.

Pro většinu buližníkových skalek jsou charakteristické vysoké, ale mělké převisy a úzké vertikální komíny, které se směrem do masivu rychle uzavírají. Na Vraní skále jsou dva takové komíny - první leží na skále zvané Podivín, což je nejmohutnější skála ze tří posledních útvarů Vraní skály. Tento komín je 6 m vysoký a zasahuje jeskyňovitým výklenkem až 3m do skalního masivu. Podobný komín esovitého tvaru leží v severní stěně Vraní skály přímo pod jejím vrcholem. Mezi horolezci je znám jako Vraní komín a vede jím jedna z nejstarších horolezeckých cest (1942-44). Skutečnou geomorfologickou pozoruhodností Vraní skály je však drobná skalní branka vysoká asi 1,2m a široká 1m v čelní jz. stěně nejvyššího pilíře.

13. 10. 2018

Plán dne

8:45Sraz na Smíchovském nádraží - (u vlakových pokladen)
8:54Odjezd vlaku směr Zdice
9:44Příjezd do Zdic
10:00 - 18:00Výprava
18:06Odjezd vlakem ze Zdic
18:52Příjezd na Smíchovské nádraží

Více informací

  • Délka trasy -  13,5 km 
  • Jídlo - dostatek jídla a tekutin s sebou (pro každé dítě budeme mít špekáček a chléb k opečení)
  • Oblečení - příjemné prodyšné sportovní oblečení, pevnou obuv, pláštěnku
  • Co ještě přibalit - dalekohled, nožík, tužku, papír

Průvodci

Soňa Havlíčková
Soňa Havlíčková

Pracuji v Andílku jako koordinátor komunitního centra. Jako dítě jsem trávila hodně času v přírodě a věřím, že čas tam strávený je pro děti velmi důležitý a podnětný pro jejich zdravý vývoj. Jsem ráda ve společnosti dětí, jsou to naši velcí učitelé a vzájemně si máme hodně co dát.

Tomáš Daněk
Tomáš Daněk

Momentálně studuji na VŠE v Praze. Od 6 let jsem jezdil každé léto na tábor a od 15 na nich i dělal vedoucího.Rád pracuji s dětmi, protože spolupráce s nimi je v mnohém unikátní a úplně jiná než s dospělými.Těší mě jejich spontánnost, dětská radost a zapálení do všech možných aktivit.

Termíny dalších výprav

  • 1. 12. - Vlčí rokle v Hornopožárských lesích

Fotogalerie z předešlých výprav